Kvinders sundhed skal løftes ud af det forkerte plastik-chartek
- louisedreisig
- 2. okt.
- 2 min læsning

Man kan ikke give til nogen uden at tage fra nogle andre. Den sætning har jeg efterhånden hørt mange gange, men jeg synes stadig, det er et mærkeligt udsagn. For forskellen på kvinder og mænds sundhed handler for mig blandt andet om at gøre bevidst forskel. Og hvorfor så det?
Det er simpelthen fordi, at vi rammes forskelligt. Kvinder rammes oftere af lidelser med længerevarende symptomer og kroniske tilstande. Mens mænd oftere rammes af sygdomme, som viser sig at give en højere risiko for at dø tidligt.
Og det giver jo sig selv, at hvis vi har forskellige udfordringer, skal de gribes forskelligt an. Der er vel ikke nogen steder i livet, at man griber forskellige problemstillinger ens an, det virker ganske enkelt som en dum og kortsigtet løsning. I hvert fald en løsning der på ingen måde kan løse flere forskellige udfordringer på én gang. I rigtig mange år har kvinders sundhed været puttet ind i plastik-charteket med mænds sundhed. Men det gavner jo ikke nogen. For vi er ikke ens. Kvinders sundhedsproblemer kan ikke løses ved, at vi bliver klogere på mænds. Eller omvendt for den sags skyld.
Det er netop i forskellighederne, at én af nøglerne findes. For kvinder skal selvfølgelig ikke leve med så meget sygdom, og mænd skal helst leve længere end tilfældet er i dag. Derfor er vi nødt til at se det forskelligt. Både for at finde ligheder og forskelle.
Det er bare endnu en god grund til at lave en plan for kvinders sundhed. For på den måde, kan vi løfte den ud af charteket med mænds sundhed. Arkivere den mere rigtigt. Og også på den måde bliver der bedre plads. Til begge dele. Så vi skal differentiere for at gøre mere rum til alle. Det har vores samfund brug for. Nu og i fremtiden.